Diocesan Cycle of Prayer - August 2013

The cycle of prayer is available in Word format.

Cycle of Prayer – August 2013

Thursday, August 1 – JOSPEH OF ARIMMATHAEA (W)
The Rev. Hosea Mun-Yong Lee; The Rev. Mark A. Lewis; The Rev. Thomas C. Lincoln, non-parochial clergy
Ecumenical & Interreligious Commission

Friday, August 2 – [SAMUEL FERGUSON, B.& My.] (W)
Community St. John Baptist, Mendham
The Rev. Sr. Eleanor Francis Reynolds
Heath Village, Hackettstown; House of the Good Shepherd, Hackettstown

Saturday, August 3 – [GEORGE FREEMAN BRAGG, JR., P.] (W) [WILLIAM EDWARD BURGHARDT DUBOIS] (W)
St. Mark’s Church, Mendham
The Rev. Dr. Charles L. Rice
Margaret Dohnalek; Mary Sue Martin, Wardens
Nigel Thompson, Treasurer
The Oasis Commission

Sunday, August 4 – ELEVENTH SUNDAY AFTER PENTECOST PROPER 13 C
St. Stephen’s Church, Millburn
The Rev. Sheelagh A. Clarke; The Rev. Kathleen Ballard
Margo Greenfield, Kathy Mullins, Wardens
Donald Stanford, Treasurer
Youth Event Planning Team

Monday, August 5 – [ALBRECHT DURER, MATTHIAS GRUNEWALD & LUCAS CRANACH THE ELDER
The Rev. Richard M. Louis; The Rev. Alexander MacDonell; The Rev. Oscar Mockridge, III, non-parochial clergy
Union of Black Episcopalians

Tuesday, August 6 – TRANSFIGURATION OF OUR LORD
The Rev. Stanley E. Morgan-Higgins; The Rev. Robert C.V. Morris, non-parochial clergy
Standing Committee

Wednesday, August 7 – JOHN MASON NEALE, P. (W) [CATHERINE WINKWORTH] (W)
All Saints’ Church, Millington
The Rev. Victoria Geer McGrath
Tom Day; Jackie Sullivan, Wardens
Bob Jackson, Treasurer
The Apostles’ House

Thursday, August 8 – DOMINIC, P. & MN. (W)
St. Gabriel’s Church, Milton
The Rev. Ronnie T. Stout-Kopp
Kathleen Franklin; Ms. Annmarie Westerfield, Wardens
Dorothy Skelton, Treasurer
Diocesan Investment Trust

Friday, August 9 -- [HERMAN OF ALASKA, My.]
The Rev. Dwight L. Neglia; The Rev. John J. Negrotto; The Rev. Dr. Gary Nicolosi, non-parochial clergy
Isaiah House

Saturday, August 10 – LAURENCE, D. & M. (R)
The Rev. David Young Sam Oh; The Rev. Fairbairn Powers, non-parochial clergy
Ecumenical & Interreligious Commission

Sunday, August 11 – TWELFTH SUNDAY AFTER PENTECOST
St. John’s Church, Montclair
J. David Kelley; Marci Tedesco, Wardens
William Carpenter, Treasurer
Jubilee Ministries

Monday, August 12 –FLORENCE NIGHTINGALE (W)
St. Luke’s Church, Montclair
The Rev. John Mennell; The Rev. Diana Wilcox
Martha Thalheimer; John Wyatt, Wardens
Penelope Vance, Treasurer
Cross Roads Camp & Conference Center Board

Tuesday, August 13 – JEREMY TAYLOR, B. (W)
St. Paul’s Church, Montvale
The Rev. Edward M. Hasse, III
Bruce Hackett; Jim Johnson; Wardens
Beth Abrahamson, Treasurer
Cursillo

Wednesday, August 14 – JONATHAN MYRICK DANIELS, M. (R)
The Rev. Katherine H. Ragsdale; The Rev. William L. Rawson, non-parochial clergy
Women's Commission

Thursday, August 15 – ST. MARY THE VIRGIN
The Rev. Margaret Reinfield-Karda; The Rev. William Riker, non-parochial clergy
Ward J. Herbert Fund Board

Friday, August 16
St. Paul’s Church, Morris Plains
The Rev. Paul Olsson
Jonathan Bell; Terry Gogerty, Wardens
Kent Forden, Treasurer
Jersey City Episcopal Community Development Corporation

Saturday, August 17 – [SAMUEL JOHNSON, TIMOTHY CUTLER & THOMAS BRADBURY CHANDLER, PS. (W)
Church of the Redeemer, Morristown
The Rev. Cynthia Black; The Rev. Lynn Czarniecki
Peter Arney; Wayne Wilson, Wardens
Pat Hintz, Treasurer
Christian Formation Commission

Sunday, August 18 – THIRTEENTH SUNDAY AFTER PENTECOST PROPER 15
St. Peter’s Church, Morristown
The Rev. Janet Broderick; The Rev. C. Melissa Hall
Danielle Baker; Bruce Rand, Wardens
Spenser Marsh, Treasurer
Clergy of Color Caucus

Monday, August 19
The Rev. John A. Rollins; The Rev. John F. Salmon, Jr.; The Rev. Alfred L, Salt, non-parochial clergy
ACTS/VIM Board

Tuesday, August 20 – BERNARD, A. (W)
The Rev. Lois J. Schembs; The Rev. Mary Frances Schjonberg, non-parochial clergy
St. Philip's Academy, Newark

Wednesday, August 21
St. Peter’s Church, Mountain Lakes
The Rev. Adele Hatfield; The Rev. Charles Hatfield
Elizabeth Muller; John Pendleton, Wardens
Ray Rogers, Treasurer
Prison Ministry Committee

Thursday, August 22
St. Peter’s Church, Mt. Arlington
The Rev. Elizabeth Myers
Betty Holick; Patricia Mueller, Wardens
Anne Puskas; Treasurer
Namaste

Friday, August 23 – [MARTIN DE PORRES, ROSA DE LIMA & TORIBIO DE MOGROVEJO (W)
The Rev. A. Wayne Schwab; The Rev. Donald R. Shearer; The Rev. Dr. C. Wesley Shike, non-parochial clergy
Episcopal Community Development Corporation

Saturday, August 24 – ST. BARTHOLOMEW THE APOSTLE
The Rev. Clarence W. Sickles; The Rev. Stuart H. Smith, non-parochial clergy
Education for Ministry

Sunday, August 25 – FOURTEENTH SUNDAY AFTER PENTECOST PROPER 16 C
Grace Church, Newark
The Rev. J. Brent Bates
Tilden Davies, Timothy Lee Higdon, Wardens
James W. Cramer, Jr., Treasurer
Women's Commission

Monday, August 26
House of Prayer, Newark
The Rev. Canon Wade A. Renn; The Rev. Lloyd Samuel Batson
Emmanuel Ajaghanna; Maxine Gibson, Wardens
Maxine Gibson, Treasurer
All Saints’ Episcopal Day School, Hoboken

Tuesday, August 27 – THOMAS GALLAUDET WITH HENRY WINTER STYLE, MYS. (W)
St. Andrew’s Church, Newark
The Rev. James Robert Hagler, OHC
Donna Nelson; Anthony Pearson, Wardens
Sebrena Davis, Treasurer
Community St. John Baptist, Mendham
Deaf Ministry Task Force

Wednesday, August 28 – AUGUSTINE OF HIPPO, B. & TH. (W) [MOSES THE BLACK, M.]
The Rev. Roger C. Snyder; The Rev. Mildred J. Solomon; The Rt. Rev. John S. Spong, non-parochial clergy
Episcopal Church Women

Thursday, August 29 [JOHN BUNYAN] (W)
Trinity & St. Philip’s Cathedral, Newark
The Rev. Michael F. Delany
Edith Gallimore; John Smith, Wardens
Vanessa Wigfall, Treasurer
Commission on Hispanic/Latino Ministry

Friday, August 30 – [CHARLES CHAPMAN GRAFTON, B.] (W)
Christ Church, Newton
The Rev. Robert T. Griner
Ms. Mary Ann Risley: Keith Smith, Wardens
Robert Charlton, Treasurer
Youth Consultation Service

Saturday, August 31 – AIDAN & CUTHBERT, BS. (W)
St. Paul’s Church, North Arlington
Gary Eng; George Knaggs, Wardens
Nancy Davis, Treasurer

Resource Date: 
Aug 31, 2013